61000, г. Харьков, проспект Московський, 142

Як змінити стереотип фінансової поведінки

Як змінити стереотип фінансової поведінки

Сума кредиту, грн

1000 грн

1000 грн

10000 грн

На який термін?

65 днів

65 днів

90 днів

Сума кредиту

7000 грн

Термін кредиту

65 днів

Разом до оплати

7000 грн

Взяти гроші

Позбутися фінансових проблем зовсім непросто, і виною тому стає не стільки низький рівень доходів, як неправильне ставлення до зароблених грошей. Одні люди звикли витрачати зарплату відразу після її отримання, а потім намагаються позичати гроші у своїх знайомих. Інші вважають за краще відмовляти собі в будь-яких надмірностях, відкладаючи кожну копійку «на чорний день». Обидва варіанти поведінки заважають жити повноцінним життям і отримувати задоволення від грошових витрат.

Навчання чи мотивація — що важливіше?

Як же поєднати помірну ощадливість з прагненням купувати не тільки необхідні речі, а й милі серцю дрібнички? Як зберегти фінансову свободу за відсутності великих доходів і не перетворитися в скнару, котрий тремтить від однієї думки про майбутні витрати? Багато хто вважає, що причина невірного ставлення до грошей полягає у відсутності фінансової грамотності. Але насправді проблема ховається набагато глибше — проведені дослідження показали, що серед людей, охоплених програмами з підвищення фінансової грамотності, зміни в поводженні з грошима відбулися лише у 0,1% випадків.

Набагато більший результат дає правильна мотивація — якщо Ви знаєте, що трохи заощадивши сьогодні, завтра зможете придбати бажану річ, навряд чи виникне спокуса витратити відкладені гроші на якісь дрібниці. Щоправда, така схема працює лише в одному випадку — якщо у вас достатньо коштів на повсякденні потреби і якщо від досягнення мети відокремлює невеликий часовий проміжок.

Дійсно, відкладати протягом року гроші на відпустку набагато простіше, ніж із юних років збирати на надбавку до пенсії. А при низьких доходах абсолютно недоцільно збирати гроші на купівлю великого будинку, оскільки розмір заощаджень непорівнянний з його вартістю.

Як формувати правильні звички

Не варто забувати й про такий важливий чинник, як емоційна поведінка. Наприклад, слід проаналізувати, у яких випадках Ви схильні здійснювати спонтанні покупки. Коробочка тістечок після напруженого робочого дня, модні, але абсолютно непотрібні туфлі «за компанію» з подругою, звичка купувати продукти чи косметику «про запас» — всі ці витрати ніяк не наблизять вас до фінансового достатку, а навпаки, слугують доказом невміння раціонально використовувати наявні гроші.

Усвідомивши, що саме лежить в основі ваших незапланованих покупок, слід постаратися змінити сформований стереотип поведінки. Наприклад, не варто займатися шопінгом разом з подругою — так Ви позбудетеся її впливу на ваші рішення. Також варто переглянути ставлення до створення продовольчих запасів — набагато раціональніше мати постійно поповнювані фінансові запаси, що дадуть вам відчуття захищеності в період економічних криз.

А розслабитися після трудових буднів можна абсолютно безкоштовно — прогулянка в парку, спілкування з близькими чи пробіжка стадіоном наповнять доброчинною енергією набагато швидше, ніж з'їдені солодощі.

Як управляти власними фінансами

Існує чимало методик, створених для раціонального використання наявних у вас грошей. В Інтернеті можна знайти чимало сервісів, які допомагають вести домашню бухгалтерію, а подальший аналіз витрат допоможе знайти безліч варіантів для економії. Але якщо вас лякають складнощі, пов'язані з необхідністю відкладання запланованої суми, і якщо Ви не вмієте чинити опір численним спокусам, що підстерігають на життєвому шляху, є сенс вдатися до різних автоматизованих методів, які зроблять процес накопичення непомітним і безболісним.

Наприклад, можна поставити обмеження на щоденне зняття грошей з банківської карти або встановити автоматичне зняття певної суми в день зарплати на накопичувальний рахунок. Такі дії не вимагатимуть вашого втручання і дозволять заощадити досить значну суму.

Зате створена вами «подушка безпеки» дасть змогу відчувати себе впевненіше, не боятися тимчасових фінансових проблем, мати гарантоване грошове утримання на випадок будь-яких економічних катаклізмів.

До речі, про експрес кредити. Інколи вони дійсно допомагають усунути тимчасові нагальні проблеми. Але беріть їх тільки в разі впевненості у можливості своєчасного повернення. Інакше можуть з'явитися нові проблеми.

Як зберегти зекономлений капітал

Зберігання грошей у національній валюті — не найкращий метод створення фінансової незалежності, навіть якщо помістити їх на банківський депозит. Інфляційні процеси швидко «з'їдають» будь-які відсотки, тому більшість наших співгромадян віддає перевагу більш надійним валютам — долару або євро. На жаль, пересічному споживачеві складно вгадати найкращий час для вигідного обміну, тому є сенс здійснювати обмінні операції періодично, невеликими сумами.

У цьому випадку Ви будете міняти валюту за усередненим курсом, що набагато раціональніше, ніж одноразовий обмін великої суми за курсом, який завтра може виявитися абсолютно невигідним.

Крім переведення заощаджень у валюту можна задуматися про початок інвестиційної діяльності, яка, за всієї привабливості в плані дивідендів, має й зворотну сторону — занадто високий ризик. Приймаючи рішення щодо внесення інвестицій, дотримуйтесь правил зі зниження рівня ризику — інвестуйте тільки ту суму, яку готові втратити у разі невдачі, і одночасно приймайте участь не менше, ніж у двох-трьох інвестиційних проектах з різним рівнем прибутковості.

Покрокова інструкція зміни фінансової поведінки

Лише кілька нескладних правил допоможуть здобути фінансову незалежність. І навіть за скромного бюджету Ви зможете, нарешті, позбутися боргів і вміло розпоряджатися своїми грошима.

 1. Рахуйте гроші — ведіть облік доходів і витрат.
 2. Складіть власний фінансовий план накопичень на дорогі покупки.
 3. Користуйтеся тільки особистими фінансами, намагайтеся викоренити звичку позичати гроші на несуттєві потреби.
 4. Перед походом у магазин складайте список дійсно необхідних покупок, щоб не потрапляти у маркетингові «пастки».
 5. Шукайте більш вигідні цінові пропозиції, використовуйте акційні знижки, бонусні карти, кешбек і програми лояльності, приймайте участь у спільних покупках, що дозволяють купувати товари за оптовими цінами.

Активніше використовуйте можливості для отримання пасивного доходу, наприклад, здайте в оренду порожню квартиру чи гараж.

До всіх матеріалів Отримати гроші
Що буде, якщо не платити кредит? Дізнайтеся свої права і можливості10 головних психологічних прийомів для виклику інтересу до вашої персони

Читайте також

 • Кредит на ремонт авто онлайн на картку

  Кредит на ремонт авто онлайн на картку

  Детальніше
 • Як отримати кредит без відмови на картку?

  Як отримати кредит без відмови на картку?

  Детальніше
 • Кредит без дзвінків: пропозиції від сервісу Creditferma

  Кредит без дзвінків: пропозиції від сервісу Creditferma

  Детальніше
DMCA.com Protection Status