61000, г. Харьков, проспект Московський, 142

Як змінити стереотип фінансової поведінки

Як змінити стереотип фінансової поведінки

Сума кредиту, грн

1000 грн

1000 грн

10000 грн

На який термін?

30 днів

5 днів

90 днів

Сума кредиту

7000 грн

Термін кредиту

30 днів

Разом до оплати

7000 грн

Взяти гроші

Позбутися фінансових проблем зовсім непросто, і виною тому стає не стільки низький рівень доходів, як неправильне ставлення до зароблених грошей. Одні люди звикли витрачати зарплату відразу після її отримання, а потім намагаються позичати гроші у своїх знайомих. Інші вважають за краще відмовляти собі в будь-яких надмірностях, відкладаючи кожну копійку «на чорний день». Обидва варіанти поведінки заважають жити повноцінним життям і отримувати задоволення від грошових витрат.

Навчання чи мотивація — що важливіше?

Як же поєднати помірну ощадливість з прагненням купувати не тільки необхідні речі, а й милі серцю дрібнички? Як зберегти фінансову свободу за відсутності великих доходів і не перетворитися в скнару, котрий тремтить від однієї думки про майбутні витрати? Багато хто вважає, що причина невірного ставлення до грошей полягає у відсутності фінансової грамотності. Але насправді проблема ховається набагато глибше — проведені дослідження показали, що серед людей, охоплених програмами з підвищення фінансової грамотності, зміни в поводженні з грошима відбулися лише у 0,1% випадків.

Набагато більший результат дає правильна мотивація — якщо Ви знаєте, що трохи заощадивши сьогодні, завтра зможете придбати бажану річ, навряд чи виникне спокуса витратити відкладені гроші на якісь дрібниці. Щоправда, така схема працює лише в одному випадку — якщо у вас достатньо коштів на повсякденні потреби і якщо від досягнення мети відокремлює невеликий часовий проміжок.

Дійсно, відкладати протягом року гроші на відпустку набагато простіше, ніж із юних років збирати на надбавку до пенсії. А при низьких доходах абсолютно недоцільно збирати гроші на купівлю великого будинку, оскільки розмір заощаджень непорівнянний з його вартістю.

Як формувати правильні звички

Не варто забувати й про такий важливий чинник, як емоційна поведінка. Наприклад, слід проаналізувати, у яких випадках Ви схильні здійснювати спонтанні покупки. Коробочка тістечок після напруженого робочого дня, модні, але абсолютно непотрібні туфлі «за компанію» з подругою, звичка купувати продукти чи косметику «про запас» — всі ці витрати ніяк не наблизять вас до фінансового достатку, а навпаки, слугують доказом невміння раціонально використовувати наявні гроші.

Усвідомивши, що саме лежить в основі ваших незапланованих покупок, слід постаратися змінити сформований стереотип поведінки. Наприклад, не варто займатися шопінгом разом з подругою — так Ви позбудетеся її впливу на ваші рішення. Також варто переглянути ставлення до створення продовольчих запасів — набагато раціональніше мати постійно поповнювані фінансові запаси, що дадуть вам відчуття захищеності в період економічних криз.

А розслабитися після трудових буднів можна абсолютно безкоштовно — прогулянка в парку, спілкування з близькими чи пробіжка стадіоном наповнять доброчинною енергією набагато швидше, ніж з'їдені солодощі.

Як управляти власними фінансами

Існує чимало методик, створених для раціонального використання наявних у вас грошей. В Інтернеті можна знайти чимало сервісів, які допомагають вести домашню бухгалтерію, а подальший аналіз витрат допоможе знайти безліч варіантів для економії. Але якщо вас лякають складнощі, пов'язані з необхідністю відкладання запланованої суми, і якщо Ви не вмієте чинити опір численним спокусам, що підстерігають на життєвому шляху, є сенс вдатися до різних автоматизованих методів, які зроблять процес накопичення непомітним і безболісним.

Наприклад, можна поставити обмеження на щоденне зняття грошей з банківської карти або встановити автоматичне зняття певної суми в день зарплати на накопичувальний рахунок. Такі дії не вимагатимуть вашого втручання і дозволять заощадити досить значну суму.

Зате створена вами «подушка безпеки» дасть змогу відчувати себе впевненіше, не боятися тимчасових фінансових проблем, мати гарантоване грошове утримання на випадок будь-яких економічних катаклізмів.

До речі, про експрес кредити. Інколи вони дійсно допомагають усунути тимчасові нагальні проблеми. Але беріть їх тільки в разі впевненості у можливості своєчасного повернення. Інакше можуть з'явитися нові проблеми.

Як зберегти зекономлений капітал

Зберігання грошей у національній валюті — не найкращий метод створення фінансової незалежності, навіть якщо помістити їх на банківський депозит. Інфляційні процеси швидко «з'їдають» будь-які відсотки, тому більшість наших співгромадян віддає перевагу більш надійним валютам — долару або євро. На жаль, пересічному споживачеві складно вгадати найкращий час для вигідного обміну, тому є сенс здійснювати обмінні операції періодично, невеликими сумами.

У цьому випадку Ви будете міняти валюту за усередненим курсом, що набагато раціональніше, ніж одноразовий обмін великої суми за курсом, який завтра може виявитися абсолютно невигідним.

Крім переведення заощаджень у валюту можна задуматися про початок інвестиційної діяльності, яка, за всієї привабливості в плані дивідендів, має й зворотну сторону — занадто високий ризик. Приймаючи рішення щодо внесення інвестицій, дотримуйтесь правил зі зниження рівня ризику — інвестуйте тільки ту суму, яку готові втратити у разі невдачі, і одночасно приймайте участь не менше, ніж у двох-трьох інвестиційних проектах з різним рівнем прибутковості.

Покрокова інструкція зміни фінансової поведінки

Лише кілька нескладних правил допоможуть здобути фінансову незалежність. І навіть за скромного бюджету Ви зможете, нарешті, позбутися боргів і вміло розпоряджатися своїми грошима.

 1. Рахуйте гроші — ведіть облік доходів і витрат.
 2. Складіть власний фінансовий план накопичень на дорогі покупки.
 3. Користуйтеся тільки особистими фінансами, намагайтеся викоренити звичку позичати гроші на несуттєві потреби.
 4. Перед походом у магазин складайте список дійсно необхідних покупок, щоб не потрапляти у маркетингові «пастки».
 5. Шукайте більш вигідні цінові пропозиції, використовуйте акційні знижки, бонусні карти, кешбек і програми лояльності, приймайте участь у спільних покупках, що дозволяють купувати товари за оптовими цінами.

Активніше використовуйте можливості для отримання пасивного доходу, наприклад, здайте в оренду порожню квартиру чи гараж.

До всіх матеріалів Отримати гроші
Що буде, якщо не платити кредит? Дізнайтеся свої права і можливості10 головних психологічних прийомів для виклику інтересу до вашої персони

Читайте також

 • Трюки продавців, щоб ви купили більше, ніж хочете

  Трюки продавців, щоб ви купили більше, ніж хочете

  Детальніше
 • В якому банку можна взяти кредит з поганою кредитною історією

  В якому банку можна взяти кредит з поганою кредитною історією

  Детальніше
 • Наскільки вигідна позичальнику реструктуризація кредиту

  Наскільки вигідна позичальнику реструктуризація кредиту

  Детальніше